Admission for studies 2024/2025

switch registrations cancel selection

The offer displayed on this page is limited to the selected registration. If you want to see the rest of the offer, select a different registration.

Art Education Through Fine Arts (full-time studies)

Details
Code DU-EP-1
Organizational unit The Maria Grzegorzewska University
Field of studies Art Education Through Fine Arts
Form of studies Stacjonarne
Level of education Second level
Educational profile academic
Language(s) of instruction Polish
Duration 2 years
WWW address https://www.aps.edu.pl/rekrutacja/edukacja-artystyczna-w-zakresie-sztuk-plastycznych/
Required document
  • higher education
  Ask a question
There is currently no active phase.

(show past turns)

Studia stacjonarne drugiego stopnia (2-letnie) – dla absolwentów studiów pierwszego stopnia kierunków artystycznych lub pokrewnych (w tym społecznych, humanistycznych itp.) zakończone dyplomem magistra po II roku studiów.

Studia ukierunkowane na spersonalizowany rozwój osobowości studenta, zarówno w odkrywaniu i rozwijaniu potencjału twórczego, jak też identyfikacji i budowaniu własnej ścieżki rozwoju osobistego i zawodowego.

Studia na kierunku realizowane są w obszarze specjalności Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych. Na tę specjalność mogą kandydować absolwenci legitymujący się dyplomem ukończenia studiów pierwszego stopnia na kierunkach artystycznych lub pokrewnych (bez przygotowania psychologiczno-pedagogicznego).

Program ukierunkowany jest na spersonalizowany rozwój osobowości studenta, zarówno w odkrywaniu i rozwijaniu własnego potencjału twórczego, jak też odkrywaniu i budowaniu własnej ścieżki rozwoju osobistego i zawodowego. W kształceniu kładziony jest silny nacisk na partnerskie i zindywidualizowane relacje ze studentem w rozwoju artystycznym, na zasadzie relacji mistrz – uczeń w pedagogice i sztuce, budując elastyczny i nakierowany na indywidualny rozwój zestaw przedmiotów. Indywidualizm kształcenia realizuje się także w możliwości wyboru między dwoma modułami zajęciowymi, poszerzającymi w wybranym przez studenta obszarze jego profesjonalne kompetencje.

  •     Moduł Artystyczny daje szansę na maksymalny rozwój umiejętności plastycznych i zdolności artystycznych, poszerzając program specjalności o sztukę w przestrzeni publicznej (np. graffiti, mural, performance), sztukę nowych mediów i współczesne działania artystyczne (instalacje audiowizualne, intermedia, land art itp.).
  •     Moduł Arteterapeutyczny rozbudowuje warsztat umiejętności pedagogiczno-wychowawczych o zaawansowane techniki arteterapeutyczne i elementy socjoterapii, rozwijając umiejętność pracy z grupą i radzenie sobie z trudnymi sytuacjami wychowawczymi, zwłaszcza na gruncie współczesnych zagrożeń cywilizacyjnych i społecznych, z wykorzystaniem terapeutycznego oddziaływania poprzez sztukę i stymulowania plastycznej ekspresji twórczej.


Kierunek umożliwia uzyskanie umiejętności i kompetencji artysty wizualnego.

UWAGA - uruchomienie poszczególnych modułów jest uzależnione od liczby Kandydatów przyjętych na studia.


Wymagania dotyczące posiadanego dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia (lub równoważnego) i posiadanych uprawnień lub osiągniętych efektów kształcenia lub osiągniętych efektów uczenia się.

 

W przypadku zamiaru podjęcia studiów na specjalności nauczycielska - kandydaci legitymujący się dyplomem ukończenia studiów pierwszego stopnia na kierunkach artystycznych w zakresie sztuk plastycznych posiadających przygotowanie psychologiczno-pedagogiczne oraz dydaktyczne w zakresie dydaktyki i emisji głosu zgodnie z wydanym na podstawie art. 68 ust. 3 pkt 4 w zw. z ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce;

W przypadku zamiaru podjęcia studiów na specjalności nienauczycielska - kandydaci legitymujący się dyplomem ukończenia studiów pierwszego stopnia na kierunkach artystycznych lub pokrewnych.

Przyjęcie następuje na kierunek studiów: edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, studia drugiego stopnia, o profilu ogólnoakademickim. Przypisanie do specjalności następuje po wpisaniu na listę studentów kierunku studiów w oparciu o preferencje kandydata określone w formularzu rekrutacyjnym oraz wynik rekrutacji (miejsce na liście rankingowej), a także kwalifikacje posiadane po ukończeniu studiów pierwszego stopnia.

----------------------------------------

Wynik rekrutacyjny wylicza się na podstawie: oceny końcowej ze studiów, średniej ocen ze studiów oraz liczby punktów uzyskanych w ramach autoprezentacji kandydata, w skład której wchodzą:

  • zestaw reprodukcji prac kandydata reprezentujący obszar zainteresowań artystycznych kandydata oraz
  • konspekt planów dalszego, osobistego rozwoju w zakresie sztuki i edukacji (określający obszar działań, które chce podjąć, aby podnieść kompetencje i umiejętności w wybranym zakresie).

Zestaw przedstawiony do oceny powinien składać się z przynajmniej 6 reprodukcji prac z dowolnej dziedziny artystycznej, wykonanych w wybranej technice. Mogą być to rysunki z natury, prace malarskie, fotografie, małe formy rzeźbiarskie i inne zapisane w formacie jpg lub png. Jeśli są to przykłady prac filmowych, należy zamieścić w ankiecie linki do platformy np. YouTube lub Vimeo.

 

Wynik rekrutacyjny stanowi suma ważona:

0,7 * średnia ocen ze studiów I stopnia + 0,3 * ocena końcowa ukończenia studiów + liczba punktów (0-600) uzyskanych w ramach autoprezentacji kandydata

 

W przypadku kandydatów legitymujących się dyplomem zagranicznym przeliczenie wyniku z dyplomu odbywa się indywidualnie.

Kandydatów posiadających dyplom zagraniczny prosimy o kontakt z panią mgr Katarzyną Wyszomirską (e-mail: kwyszomirska@aps.edu.pl)

Kandydaci, którzy NIE posiadają:
1) świadectwa ukończenia na poziomie co najmniej B1 rocznego kursu przygotowawczego do podjęcia nauki w języku polskim w jednostkach wyznaczonych przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego, lub
2) certyfikatu znajomości języka polskiego na poziomie co najmniej B1 wydanego przez Państwową Komisję do spraw Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego;
3) świadectwa dojrzałości wydanego w polskim systemie oświaty;
4) świadectwa ukończenia szkoły ponadpodstawowej za granicą, w której zajęcia były prowadzone w języku polskim
powinni zgłosić potrzebę przystąpienia do egzaminu z języka polskiego (e-mail: kwyszomirska@aps.edu.pl)

Termin egzaminu z języka polskiego będzie umieszczony w Aktualnościach danej rekrutacji.