Admission for studies 2024/2025

switch registrations cancel selection

The offer displayed on this page is limited to the selected registration. If you want to see the rest of the offer, select a different registration.

Sociology (full-time studies)

Details
Code DU-SC-1
Organizational unit The Maria Grzegorzewska University
Field of studies Sociology
Form of studies Stacjonarne
Level of education Second level
Educational profile academic
Language(s) of instruction Polish
Duration 2 years
WWW address https://www.aps.edu.pl/rekrutacja/socjologia/
Required document
  • higher education
  Ask a question
There is currently no active phase.

(show past turns)

Stacjonarne studia drugiego stopnia na kierunku socjologia, zakończone dyplomem magistra po II roku studiów.

Ogólna charakterystyka - Dwuletnie studia kończące się uzyskaniem tytułu magistra socjologii. O przyjęcie na studia II stopnia mogą ubiegać się kandydaci posiadający dyplom licencjata lub magistra – po każdym kierunku studiów. Oferujemy ciekawy program kształcenia umożliwiający zdobycie pogłębionej, aktualnej wiedzy z zakresu socjologii realizowany przez wybitnych specjalistów w swoich dziedzinach. Absolwent studiów socjologicznych będzie posiadać dobrą orientację w teoretycznym i metodologicznym dorobku dyscypliny, pozwalającą dostrzegać, rozumieć  wyjaśniać i przeciwdziałać aktualnie istniejącym problemom społecznym. Nacisk na łączenie wiedzy teoretycznej i kompetencji praktycznych umożliwi absolwentom socjologii elastyczne przystosowywanie się do wymagań zmieniającego się i wymagającego rynku pracy. Studenci kierunku Socjologia II stopnia mogą wybierać spośród dwu specjalności: Socjologia polityki i problemów społecznych i Socjologia mediów. Wybór specjalności następuje na pierwszym roku studiów.

Studia oferują następujące specjalności:

  1. Socjologia zmiany społecznej – studenci tej specjalności zdobędą wiedzę o naszej codzienności w globalizującym się świecie oraz zapoznają się ze sposobami radzenia sobie ludzi w świecie niepewności i ciągłej zmiany. Sięgając do teorii, wyników badań polskich i zagranicznych oraz prowadząc własne badania, będą szukać odpowiedzi na takie pytania jak: 1) Skąd biorą się nierówności społeczne? Jakie są szanse na wyjście z ubóstwa? Kto odnosi sukces w życiu? 2) W jaki sposób zmieniające się współczesne rynki pracy wpływają na życie w mikro- i makroskali? 3) Dokąd ludzie emigrują? Jakie są zyski i koszty emigracji? 4) Jak Internet zmienia nasze życie? 5) Jak zmienia się życie rodzinne, sposób odżywiania, moda, czas wolny? 6) Co obecnie powoduje rozczarowanie grup i jednostek? 7) Jak „przeciętny obywatel” może wpływać na decyzje rządzących? Jak rządzący wpływają na zachowania i potrzeby „szarego obywatela”? 8) Absolwenci znajdują zatrudnienie w administracji, organizacjach pozarządowych, w ośrodkach badawczych (np. CBOS, Kantar), firmach zajmujących się reklamą (zwłaszcza społeczną), w działach HR, jako specjaliści we wdrażaniu programów społecznych (np. Unii Europejskiej).
  2. Socjologia mediów – studenci tej specjalności zdobędą wiedzę o roli mediów w życiu człowieka współczesnego, mechanizmach funkcjonowania mediów, ich wpływie na życie społeczne i zmiany kulturowe. Poznają konsekwencje niespotykanej w dziejach ekspansji mediów i problemy etyczne związanym z tym zjawiskiem. Będą mieli okazję zgłębiać zagadnienia związane z warsztatem pracy dziennikarza, tworzeniem wizerunku publicznego oraz elementy public relations. W ramach specjalności studenci poznają najczęściej stosowane metody badania mediów i ich oddziaływania, w tym metody socjologii wizualnej, a także zdobędą umiejętność badania odbioru mediów, docierania z określonym przekazem do potencjalnych odbiorców i oddziaływania przekazu medialnego.

O przyjęcie na ten kierunek ze specjalnością mogą ubiegać się kandydaci legitymujący się dyplomem ukończenia studiów pierwszego stopnia - po każdym kierunku studiów.

Podstawą kwalifikacji jest konkurs ocen obejmujący:
- Średnią ocen uzyskanych na studiach I stopnia,
- Ocenę na dyplomie licencjata (czyli ocena końcowa ukończenia studiów pierwszego stopnia)

Miejsce na  liście  rankingowej  jest  wyznaczane,  zgodnie  z  następującym algorytmem:
W = 0,3 x wd + 0,7 x wśr 
gdzie: 
W – suma wyników (max 5 punktów),  
wd – ocena  końcowa ukończenia studiów pierwszego stopnia,
wśr – średnia ocen ze studiów pierwszego stopnia.

 

W przypadku kandydatów legitymujących się dyplomem zagranicznym przeliczenie wyniku z dyplomu odbywa się indywidualnie.

Kandydatów posiadających dyplom zagraniczny prosimy o kontakt z panią mgr Katarzyną Wyszomirską (e-mail: kwyszomirska@aps.edu.pl)

Kandydaci, którzy NIE posiadają:
1) świadectwa ukończenia na poziomie co najmniej B1 rocznego kursu przygotowawczego do podjęcia nauki w języku polskim w jednostkach wyznaczonych przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego, lub
2) certyfikatu znajomości języka polskiego na poziomie co najmniej B1 wydanego przez Państwową Komisję do spraw Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego;
3) świadectwa dojrzałości wydanego w polskim systemie oświaty;
4) świadectwa ukończenia szkoły ponadpodstawowej za granicą, w której zajęcia były prowadzone w języku polskim
powinni zgłosić potrzebę przystąpienia do egzaminu z języka polskiego (e-mail: kwyszomirska@aps.edu.pl)

Termin egzaminu z języka polskiego będzie umieszczony w Aktualnościach danej rekrutacji.