Admission for studies 2024/2025

switch registrations cancel selection

The offer displayed on this page is limited to the selected registration. If you want to see the rest of the offer, select a different registration.

Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza i szkolna

Details
Code ZZ-WS-1
Organizational unit The Maria Grzegorzewska University
Field of studies pedagogika opiekuńczo-wychowawcza i szkolna
Form of studies Niestacjonarne
Level of education First level
Educational profile academic
Language(s) of instruction Polish
Duration 3 years
WWW address https://www.aps.edu.pl/rekrutacja/pedagogika-opiekunczo-wychowawcza-i-szkolna/
Required document
  • secondary education
  Ask a question
Phase 2 (31.07.2024 12:00 – 17.09.2024 12:00)

Past phases in this registration:
  • Phase 1 (03.06.2024 12:00 – 10.07.2024 12:00)

Kierunek nauczycielski – inicjuje drogę kształcenia do pracy w charakterze pedagoga szkolnego, wychowawcy w placówkach oświatowych (np. świetlicy szkolnej, internatu) i uprawnia do kontynuacji studiów na stopniu drugim, dającym pełne kwalifikacje w tym zakresie (zgodnie z obowiązującymi standardami kształcenia nauczycieli pełne kwalifikacje do pracy w szkole uzyskuje się po ukończeniu studiów II stopnia, a więc w pięcioletniej ścieżce kształcenia).

Studia przygotowują do pracy z dzieckiem i rodziną w szkole i środowisku pozaszkolnym. Rozwijają wiedzę i umiejętności pozwalające podejmować działania na rzecz opieki, rozwoju i edukacji dziecka, inicjować i/lub rozwijać partnerstwa międzyinstytucjonalne zapewniające odpowiednie wsparcie dziecku i rodzinie.

Absolwent/ka kierunku może pracować jako pedagog w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, na stanowiskach związanych z pieczą zastępczą, jako asystent rodziny. Uzyskuje przygotowanie do otwierania własnych alternatywnych placówek opieki nad dzieckiem, pracy w organizacjach pozarządowych oraz z seniorami. Może być organizatorem(-ką) rodzinnej i instytucjonalnej pieczy zastępczej; pracować w interwencyjnych ośrodkach preadopcyjnych lub w ośrodkach adopcyjnych, pracować w placówkach opiekuńczo-wychowawczych zajmujących się opieką całkowitą.

 


Wynik rekrutacyjny jest wyliczany na podstawie wyników uzyskanych na świadectwie dojrzałości (max. 800 punktów): 

1. W przypadku kandydatów legitymujących się tzw. "nową maturą" (od 2005r.)  przeliczenie punktów odbywa się z łącznych wyników uzyskane na egzaminie maturalnym pisemnym na poziomie bądź podstawowym bądź też rozszerzonym z następujących przedmiotów:

  • język polski;
  • język obcy;
  • jeden z grupy przedmiotów wskazanych przez kandydata z grupy: matematyka, biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie.

Przelicznik dla każdego przedmiotu:
1% poziom podstawowy = 1 punkt; zaś dla matematyki 1% = 2 punkty
1% poziom rozszerzony = 2 punkty; zaś dla matematyki 1% = 4 punkty

Wynik z egzaminu maturalnego pisemnego z języka obcego zdawanego na poziomie dwujęzycznym jest traktowany jak wynik z matury na poziomie rozszerzonym, przy czym wynik procentowy z poziomu dwujęzycznego transformuje się na wynik z poziomu rozszerzonego według wzoru:
R = 4/3 x D
gdzie:
R – wynik procentowy z egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym,
D – wynik procentowy z egzaminu maturalnego na poziomie dwujęzycznym.
Otrzymany w ten sposób wynik procentowy R nie może przekroczyć 100%, jeżeli jest wyższy, to przyjmuje on wtedy wartość 100%

2. W przypadku kandydatów legitymujących się "starą maturą" (do 2004r.) przeliczenie wyników ze świadectwa dojrzałości odbywa się na podstawie ocen z części pisemnej i/lub ustnej egzaminu dojrzałości. Kandydat w formie deklaracji wskazuje cztery rożne egzaminy z przedmiotów, które powinny stać się podstawą kwalifikacji.

Oceny z egzaminów maturalnych transformuje się na punkty rekrutacyjne następująco:

ocena

liczba punktów rekrutacyjnych
do 1991 roku po 1991 roku
6   200
5 200 180
4 160 150
3 80 100
2   60

3. W przypadku kandydatów legitymujących się "międzynarodową maturą" (dyplom International Baccalaureate) przeliczenie punktów odbywa się na postawie łącznych wyników uzyskanych na egzaminie maturalnym na poziomie bądź SL bądź HL z następujących przedmiotów:

  • języka polskiego;
  • języka obcego;
  • jednego z pozostałych przedmiotów wskazanego przez kandydata spośród zdawanych na maturze.

Punkty z poszczególnych egzaminów zdawanych w ramach "międzynarodowej matury: transformuje się na punkty przeliczeniowe następująco:

Liczba punktów IB

Poziom
SL HL
7 100 200
6 85 170
5 71 142
4 57 114
3 42 84
2 28 56
1 14 28

4. W przypadku kandydatów legitymujących się "europejską maturą" (dyplom European Baccalaureate) podstawą kwalifikacji są łączne wyniki uzyskane na egzaminie maturalnym z następujących przedmiotów:

  • języka polskiego;
  • języka obcego;
  • jednego z pozostałych przedmiotów wskazanego przez kandydata spośród zdawanych na maturze.

Punkty egzaminu EB transformuje się na punkty przeliczeniowe następująco:

Liczba punktów EB Odpowiednik wyniku dla „nowej matury”
9,00 – 10,00 100 %
8,00 – 8,95 90 %
7,00 – 7,95 75 %
6,00 – 6,95 60 %
5,00 – 5,95 45 %
4,00 – 4,95 30 %

Dodatkowy przelicznik, tak jak dla „nowej matury” na poziomie rozszerzonym, uzyskuje się dla przedmiotów zdawanych na „maturze europejskiej” (EB)  na poziomach zaawansowanym (dla języków obcych poziom dwujęzyczny) oraz rozszerzonym, czyli takich których liczba godzin w tygodniu w trakcie nauki wynosiła:

Przedmiot Liczba godzin Poziom
język polski (ojczysty) 4+3 Rozszerzony
języki obce   3+3 Dwujęzyczny
3 przez 7 lat Rozszerzony
4 przez 5 lat Rozszerzony
pozostałe przedmioty  5+3 Zaawansowany
od 4 do 5 Rozszerzony

 

5. W przypadku kandydatów legitymujących się maturą zagraniczną przeliczenie wyniku ze świadectwa dojrzałości odbywa się indywidualnie na podstawie średniego wyniku ze wszystkich egzaminów zdawanych w ramach matury zagranicznej.

Kandydatów posiadających maturę zagraniczną prosimy o kontakt z panią mgr Katarzyną Wyszomirską (e-mail: kwyszomirska@aps.edu.pl)

Kandydaci, którzy NIE posiadają:
1) świadectwa ukończenia na poziomie co najmniej B1 rocznego kursu przygotowawczego do podjęcia nauki w języku polskim w jednostkach wyznaczonych przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego, lub
2) certyfikatu znajomości języka polskiego na poziomie co najmniej B1 wydanego przez Państwową Komisję do spraw Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego;
3) świadectwa dojrzałości wydanego w polskim systemie oświaty;
4) świadectwa ukończenia szkoły ponadpodstawowej za granicą, w której zajęcia były prowadzone w języku polskim
powinni zgłosić potrzebę przystąpienia do egzaminu z języka polskiego (e-mail: kwyszomirska@aps.edu.pl)

Termin egzaminu z języka polskiego będzie umieszczony w Aktualnościach danej rekrutacji.