Rekrutacja na kursy w roku akademickim 2024/25

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Zapisy w systemie IRK 2024/2025 - krok po kroku (studia pierwszego, drugiego stopnia oraz jednolite studia magisterskie)
| Katarzyna Korbecka

PROCEDURA REJESTRACJI NA STUDIA W SYSTEMIE IRK – krok po kroku:

Start!

Adres systemu IRK: https://rekrutacja.aps.edu.pl/
Prosimy wybrać baner „studia I i II stopnia oraz jednolite studia magisterskie”.

Kliknięcie przenosi na stronę: https://rekrutacja.aps.edu.pl/pl/home/ , gdzie należy kliknąć w prawym górnym rogu "UTWÓRZ KONTO" i dalej postępować zgodnie z instrukcjami (link aktywacyjny do konta w systemie IRK będzie wysłany na podany przez kandydata adres email).

Po utworzeniu konta należy się zalogować do systemu IRK, a następnie wybrać ścieżkę "MOJE KONTO" -> "FORMULARZ OSOBOWE".

 

Formularze osobowe

Prosimy o wypełnienie wszystkich wymaganych pól (oznaczonych gwiazdką) w formularzach "PODSTAWOWE DANE OSOBOWE", "ADRES I DANE KONTAKTOWE", "WYKSZTAŁCENIE" oraz "DODATKOWE DANE OSOBOWE"!!!

UWAGA: Formularz "ZDJĘCIE" będzie niezbędny do ukończenia procesu rekrutacji na studia, np. aby w przypadku zakwalifikowania na studia wydrukować podanie o przyjęcie na studia i podanie o wydanie Elektronicznej Legitymacji Studenckiej - ELS, czy aby wgrać do systemu zdjęcie do ELS. Docelowo więc trzeba będzie wypełnić również ten formularz (na obecnym etapie zapisów na kierunek nie jest to konieczne).

W formularzu "WYKSZTAŁCENIE" -> „WYKSZTAŁCENIE ŚREDNIE” należy wypełnić dane dotyczące ukończonej szkoły średniej: rodzaj szkoły, nazwę szkoły oraz miejscowość.

Przy zapisie na studia pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie

W dziale „WYKSZTAŁCENIE ŚREDNIE”, trzeba kliknąć na "+ZAPISZ i DODAJ DOKUMENT", a następnie podać dane dotyczące posiadanego świadectwa dojrzałości i zapisać formularz klikając przycisk „ZAPISZ” - w przypadku tegorocznych maturzystów wystarczy wskazać jego rodzaj (nowa matura) i rok uzyskania - pozostałe dane dotyczące dokumentu można będzie uzupełnić po otrzymaniu świadectwa, niemniej musi być to uzupełnione przed końcem zapisów w danej turze rekrutacji.

Po powrocie do formularza "WYKSZTAŁCENIE" należy kliknąć na opcję: "EDYTUJ WYNIKI EGZAMINÓW" przy dodanym świadectwie dojrzałości, a następnie zaznaczyć, które przedmioty były zdawane na maturze (opcja "CZY ZDAWANY") i wpisać uzyskane wyniki i zapisać formularz klikając przycisk „ZAPISZ” (w przypadku tegorocznej matury wystarczy tylko zaznaczyć zdawane przedmioty, zaś wyniki należy wpisać po ich uzyskaniu, czyli w dniu 9 lipca 2024 - możliwość wpisania wyników z matury będzie dostępna do końca trwania tury zapisów).

 

Przy zapisie na studia drugiego stopnia

W dziale "WYKSZTAŁCENIE WYŻSZE" osoby będące absolwentami lub studentami APS wpisują swój nr indeksu. Wszystkie inne osoby pomijają ten krok.

Następnie należy dodać dyplom licencjata (lub równoważny) mający być podstawą przyjęcia na studia (trzeba kliknąć na "+ZAPISZ i DODAJ DOKUMENT"). Po wpisaniu niezbędnych danych dotyczących dyplomu i zapisaniu (przycisk „ZAPISZ”) formularza należy kliknąć na "EDYTUJ WYNIKI EGZAMINÓW" dyplomu licencjackiego, gdzie należy zaznaczyć obydwa kryteria rangowania kandydatów, czyli "OCENA Z DYPLOMU – OSTATECZNY WYNIK ZE STUDIÓW LICENCJACKICH" oraz "ŚREDNIA OCEN UZYSKANYCH W TOKU STUDIÓW I STOPNIA", a następnie wpisać uzyskane wyniki i zapisać formularz klikając przycisk „ZAPISZ”.

UWAGA: Nie można rekrutować się na studia drugiego stopnia nie będąc, co najmniej, po obronie oraz należy dysponować zaświadczeniem wydanym przez uczelnię, w której odbywało się studia pierwszego stopnia. Zaświadczenie powinno zawierać ww. informacje. Należy te informacje wpisać do systemu przed zakończeniem danej tury zapisów na studia drugiego stopnia.

 

Wybór kierunku studiów -> dział "OFERTA" w menu na górze strony na niebieskim pasku

W opisie każdego kierunku będzie klawisz "ZAPISZ SIĘ", po jego kliknięciu należy postępować zgodnie z instrukcjami, czyli wybrać lub potwierdzić dokument uprawniający do podjęcia studiów, a następnie kliknąć przycisk "KONTYNUUJ". W wyniku tej czynności powinien pojawić się ponownie opis kierunku z informacją, że jest się zapisanym na ten kierunek (czyli "POMYŚLNIE UTWORZONO ZGŁOSZENIE REKRUTACYJNE").

W przypadku zapisu na kierunek FIZJOTERAPIA studia stacjonarne jednolite magisterskie brana jest pod uwagę ocena z wychowania fizycznego ze świadectwa ukończenia szkoły średniej.

  • Ocena celująca, bardzo dobra i dobra jest przeliczana przez wskaźnik 1. 
  • Ocena dostateczna i mierna oraz zwolnienie z wychowania fizycznego uniemożliwia przyjęcie kandydata na kierunek fizjoterapia (wskaźnik 0)

Kandydat zakwalifikowany na fizjoterapię przedstawia razem z kompletem dokumentów orzeczenie lekarza medycyny pracy o możliwości podjęcia praktycznej nauki wykonywania zawodu fizjoterapeuty.

 

W przypadku zapisu na kierunek PEDAGOGIKA PRZEDSZKOLNA I WCZESNOSZKOLNA studia stacjonarne i niestacjonarne jednolite magisterskie wymagane jest zaświadczenie od logopedy potwierdzające poprawność wymowy.

 

W przypadku zapisu na kierunek EDUKACJA ARTYSTYCZNA W ZAKRESIE SZTUK PLASTYCZNYCH: 

  • na studia pierwszego stopnia po klinięciu na przycisk "KONTYNUUJ" następuje przeniesienie do kolejnego kroku - zapisania się na egzamin autoprezentacja - należy zaznaczyć odpowiednia flagę a następnie kliknąć na przycisk "KONTYNUUJ". Następnym krokiem jest wypełnienie danych w ankiecie, stanowiacych podstawę autoprezentacji. W ankiecie należy podać również adres email, na który zostanie wysłany link do przestrzeni dyskowej onedrive, na którą należy wgrać reprodukcję prac kandydata, więcej informacji na ten temat można znaleźć w opisie zasad rekrutacji na edukację artystyczną I stopnia znajdujących się w opisie tego kierunku w ofercie w IRK. Po udzielenio odpowiedzni na pytania umieszczone w dalszej części ankiety, należy kliknąć na przycisk "KONTYNUUJ". Po wykonaniu ww. czynności powinien pojawić się ponownie opis kierunku z informacją, że jest się zapisanym na ten kierunek (czyli "POMYŚLNIE UTWORZONO ZGŁOSZENIE REKRUTACYJNE"). UWAGA - informacje w ankiecie do autoprezentacji można edytować do czasu zakończenia zapisów na ten kierunek studiów w systemie IRK, zaś materiały do przestrzeni onedrive można wgrywać najpóźniej do końca dnia, w którym kończą się zapisy na ten kierunek studiów w IRK. Ścieżka dostępu do ankiety: "MOJE KONTO" -> "ZGŁOSZENIA REKRUTACYJNE" - ankieta znajduje się w części "DODATKOWE INFORMACJE".
  • na studia drugiego stopnia powinni spełniać następujące warunki dotyczące ukończonych studiów pierwszego stopnia. Przyjęcie następuje na kierunek studiów: edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, studia drugiego stopnia, o profilu ogólnoakademickim. Przypisanie do specjalności następuje po wpisaniu na listę studentów kierunku studiów w oparciu o preferencje kandydata określone w formularzu rekrutacyjnym oraz wynik rekrutacji (miejsce na liście rankingowej), a także kwalifikacje posiadane po ukończeniu studiów pierwszego stopnia. Decyzję o przypisaniu do specjalności podejmuje i ogłasza dyrektor studiów niezwłocznie po ogłoszeniu listy osób wpisanych na kierunek.  Wynik rekrutacyjny wylicza się na podstawie oceny końcowej ze studiów, średniej ocen ze studiów oraz liczby punktów uzyskanych w ramach autoprezentacji kandydata, w skład której wchodzą:
    • zestaw reprodukcji prac kandydata repezentujący obszar zainteresowań artystycznych kandydata (zestaw przedstawiony do oceny powinien składać się z przynajmniej 6 reprodukcji prac z dowolnej dziedziny artystycznej, wykonanych w wybranej technice. Mogą być to rysunki z natury, prace malarskie, fotografie, małe formy rzeźbiarskie i inne zapisane w formacie jpg lub png. Jeśli są to przykłady prac filmowych, należy zamieścić w ankiecie linki do platformy np. YouTube lub Vimeo)
    • oraz konspekt planów dalszego, osobistego rozwoju w zakresie sztuki i edukacji (określający obszar działań, które chce podjąć, aby podnieść kompetencje i umiejętności w wybranym zakresie).

W przypadku zapisu na kierunek LOGOPEDIA na studia stacjonarne i niestacjonarne:

  • pierwszego stopnia Kandydaci powinni przystąpić do egzaminu w postaci rozmowy kwalifikacyjnej. 
    Rozmowa kwalifikacyjna ma na celu ocenę predyspozycji kandydata do wykonywania zawodu logopedy.
    Ocenie podlega umiejętność nawiązania kontaktu interpersonalnego (także kontaktu wzrokowego), swobodna wypowiedź kandydata, sposób przeczytania fragmentu tekstu, realizacja sylab, wyrazów lub zdań podczas powtarzania po bezpośrednim wzorze. Oceniana jest poprawność wymowy, jakość głosu, realizacja akcentu i intonacji, tempo i płynność mówienia oraz reakcje słuchowe (w badaniu orientacyjnym). Możliwe jest także zaproponowanie dodatkowych prób oceniających motorykę narządów artykulacyjnych (warg, języka, żuchwy i podniebienia miękkiego). Próby te polegają na odtworzeniu przez kandydata ruchów wymienionych części aparatu wymowy po ich zaprezentowaniu przez członków przedmiotowego zespołu egzaminacyjnego. Negatywny wynik rozmowy kwalifikacyjnej uniemożliwia przyjęcie kandydata na kierunek logopedia.
  • drugiego stopnia Kandydaci powinni legitymować się dyplomem ukończenia studiów pierwszego stopnia (lub równoważnym) na kierunku/specjalności logopedia, dającym przygotowanie psychologiczno-pedagogiczne oraz dydaktyczne w zakresie dydaktyki zgodnie z Rozporządzeniem MNiSW z dn. 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. z 2019 r., poz. 1450, t.j. Dz.U. z 2021 r., poz. 890 z późn. zm.).  Wynik rekrutacyjny w rekrutacji na studia stacjonarne i niestacjonarne drugiego stopnia na kierunek logopedia wylicza się na podstawie oceny końcowej ze studiów pierwszego stopnia, średniej ocen ze studiów pierwszego stopnia oraz punktów uzyskanych w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.
    Zakres tematyczny rozmowy kwalifikacyjnej na kierunek logopedia obejmuje:
    1. definicję i krótką charakterystykę następujących zaburzeń mowy: różne typy dyslalii, dyzartria, afazja, niedokształcenie mowy pochodzenia korowego (alalia), zaburzenia mowy u osób niepełnosprawnych intelektualnie, zaburzenia mowy u osób z niedosłuchem, zaburzenia mowy u osób ze spektrum autyzmu, jąkanie;
    2. charakterystykę rozwoju językowego dziecka w normie;
    3. charakterystykę podsystemu fonetyczno-fonologicznego języka polskiego.

 

Uzupełnienie zgłoszenia rekrutacyjnego – wypełnienie ankiet i deklaracji

Prosimy o wybranie opcji "PRZEJDŹ DO MOICH ZGŁOSZEŃ" (komunikat zielonej ramce po zapisaniu się na studia) albo wybór ścieżki "MOJE KONTO" -> "ZGŁOSZENIA REKRUTACYJNE" - ankiety przypisane do danego kieruku znajdują się w części "DODATKOWE INFORMACJE".

Dla wszystkich kierunków studiów jest zaś dostępna ogólna ankieta dla kandydatów (pytamy m.in. skąd dowiedzieli się Państwo o naszej uczelni).

 

Dokonanie opłaty rekrutacyjnej - ścieżka dostępu "MOJE KONTO" -> "PŁATNOŚCI"

W dziale płatności jest zamieszczona informacja o wysokości naliczonej opłaty rekrutacyjnej (chodzi o łączną sumę do zapłaty obliczonej na podstawie ilości zapisów w systemie w danym momencie) oraz indywidualne dla każdego kandydata dane do przelewu.

Wypełnienie wszystkich powyżych kroków powoduje rejestrację jako kandydat na studia w APS

Dalsze kroki postępowania rekrutacyjnego, czyli sprawdzenie swojej pozycji na liście rankingowej, sprawdzenie stanu kwalifikacji na studia, składanie dokumentów w Komisji Rekrutacyjnej wyznaczane są przez harmonogram rekrutacji oraz stosowne komunikaty w systemie IRK.