Rekrutacja na studia w roku akademickim 2024/2025

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Logopedia (niestacjonarne II st.)

Szczegóły
Kod ZU-LO-1
Jednostka organizacyjna Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej
Kierunek studiów logopedia
Forma studiów Niestacjonarne
Poziom kształcenia Drugiego stopnia
Profil studiów ogólnoakademicki
Języki wykładowe polski
Czas trwania 2 lata
Adres WWW https://www.aps.edu.pl/rekrutacja/logopedia/
Wymagany dokument
  • Wykształcenie wyższe
  Zadaj pytanie
Tura 2 (31.07.2024 12:00 – 16.09.2024 18:00)

Minione tury w tej rekrutacji:
  • Tura 1 (03.06.2024 12:00 – 16.07.2024 12:00)

Studia na kierunku Logopedia drugiego stopnia kończą się uzyskaniem tytułu magistra logopedii i dają uprawnienia do zajmowania stanowiska nauczyciela logopedy we wszystkich placówkach oświatowych (przedszkolach, szkołach podstawowych i ponadpodstawowych ogólnodostępnych i specjalnych), a także w poradniach psychologiczno-pedagogicznych.

Absolwenci mogą podejmować pracę poza systemem oświaty w zawodzie logopedy w placówkach ochrony zdrowia oraz w gabinetach prywatnych. Absolwent studiów drugiego stopnia zdobywa wiedzę i umiejętności w zakresie diagnozowania logopedycznego, programowania terapii oraz jej realizacji u osób z poważnymi zaburzeniami w komunikacji językowej o różnorodnej etiologii i patomechanizmie. W oparciu o przygotowanie na studiach pierwszego stopnia absolwent uzupełnia wiedzę i umiejętności praktyczne z zakresu usprawniania komunikacji osób z zaburzeniami mowy pochodzenia mózgowego (dyzartrii wrodzonej i nabytej, afazji, niedokształcenia mowy pochodzenia ośrodkowego/korowego, ASD, zaburzeń sprzężonych) oraz obwodowego (wrodzonego i nabytego uszkodzenia narządu słuchu, zmian w narządzie głosu). Ma umiejętności przeprowadzania diagnozy różnicowej (interpretowania złożonych objawów i patomechanizmów zaburzeń komunikacji).

Program studiów - link do pliku

Plany studiów:
studia stacjonarne - link do pliku
studia niestacjonarne - link do pliku

Wiedza, umiejętności i kompetencja rozwijane w trakcie studiów - link do pliku
Kadra - link do strony 
Wymagania rekrutacyjne - link do strony


Kandydaci rekrutujący się na studia stacjonarne i niestacjonarne drugiego stopnia na kierunek logopedia powinni legitymować się dyplomem ukończenia studiów pierwszego stopnia (lub równoważnym) na kierunku/specjalności logopedia, dającym przygotowanie psychologiczno-pedagogiczne oraz dydaktyczne w zakresie dydaktyki zgodnie z Rozporządzeniem MNiSW z dn. 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. z 2019 r., poz. 1450, t.j. Dz.U. z 2021 r., poz. 890 z późn. zm.).

Wynik rekrutacyjny w rekrutacji na studia stacjonarne i niestacjonarne drugiego stopnia na kierunek logopedia wylicza się na podstawie oceny końcowej ze studiów pierwszego stopnia, średniej ocen ze studiów pierwszego stopnia oraz punktów uzyskanych w trakcie kwalifikacyjnej rozmowy merytorycznej.

Zakres tematyczny kwalifikacyjnej rozmowy merytorycznej na kierunek logopedia obejmuje:
1) definicję i krótką charakterystykę następujących zaburzeń mowy: różne typy dyslalii, dyzartria, afazja, niedokształcenie mowy pochodzenia ośrodkowego/korowego (alalia), zaburzenia mowy u osób niepełnosprawnych intelektualnie, zaburzenia mowy u osób z niedosłuchem, zaburzenia mowy u osób ze spektrum autyzmu, jąkanie;
2) charakterystykę rozwoju językowego dziecka w normie;
3) charakterystykę podsystemu fonetyczno-fonologicznego języka polskiego.

Kryteria przyznawania punktów rekrutacyjnych w trakcie kwalifikacyjnej rozmowy merytorycznej:
1) 0 punktów – brak odpowiedzi lub odpowiedź wskazująca na brak orientacji w podanym zagadnieniu lub też u kandydata stwierdzono wady artykulacyjne;
2) 1 punkt – kandydat ma podstawową ogólną orientację w danym zagadnieniu;
3) 2 punkty – kandydat ma podstawową (choć niewystarczającą) wiedzę o danym zagadnieniu;
4) 3 punkty – kandydat ma podstawową wiedzę o danym zagadnieniu;
5) 4 punkty – kandydat ma rozszerzoną wiedzę o danym zagadnieniu;
6) 5 punktów – kandydat ma pełną wiedzę o danym zagadnieniu.